TULEŇ OBECNÝ

Tuleň obecný je pravý tuleň zakládající kolonie na severní polokouli. Je nejrozšířenějším ploutvonožcem světa. Jeho globální populace čítá zhruba 400-500 tisíc jedinců. Na souši se pohybuje po břiše.
Váží 55-170 kg. Je dlouhý 1,4-1,9 m. Pod velkýma očima jsou těsně u sebe postavené nozdry ve tvaru písmene V. Barva těla je variabilní, většinou tmavě hnědá nebo světle šedohnědá s malými kroužky a skvrnami. Tuleň obecný je oportunistický druh a může též způsobovat potíže v oblastech rybolovu. Jeho hlavní potravou jsou sledi, smačci, halváči, štikozubci a tresky, které loví při ponorech trvajících 3-5 minut. Je to savec, žije ve vodě i na souši.
Tuleni se páří ve vrcholném létě a vrhají mláďata po 11 měsících březosti, a to na souši. Většinou jsou mláďata dobře ukryta pod skalními převisy nebo písečnými dunami. Mládě se obvykle zbavuje už v matčině těle své první srsti a při narození získává druhý šat, který je vodovzdorný a umožňuje mu, aby během krátké doby sledovalo matku do vody. Jen u druhů na dalekém severu se rodí mláďata ve vlněném kožíšku lépe vyhovujícím suchému a chladnému podnebí. Právě z kůží těchto mláďat se dělají tulení kožíšky.
Po osmi měsících se mladí tuleni pohybují samostatně; opuštěná mláďata nacházíme občas po vyrušení matky na písečných březích.
V expozici mořského světa v současnosti chováme coby základ budoucí chovné skupiny dvě samice tuleně s mláďaty, které byly před časem získány z Německa. V současnosti je v jednání dovoz samce.
(zdroj informací pro článek: Wikipedia)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *