CHŘESTÝŠ ZELENÝ

Prvním zástupcem jedovatých hadů severoamerického kontinentu je v našem safariparku v současné době chřestýš zelený, který pro mnohé návštěvníky nemusí být preferovaný druh zvířete, ale rozhodně stojí alespoň za trochu pozornosti.
Chřestýš zelený je jedovatý zmijovitý had z podčeledi chřestýšovitých, vyskytující se na západě Spojených států amerických (především ve státu Texas), jihozápadu Kanady a na severu Mexika.
Měří až 120 centimetrů na délku. Identifikační znaky se obvykle liší s ohledem na poddruhy chřestýše zeleného. Navzdory svému českému jménu je však zbarvení kůže tohoto hada vždy světle hnědé, zatímco hřbetní vzorování je složeno zejména z tmavě hnědých skvrn. Hlava je výrazného trojúhelníkovitého tvaru. Stejně, jako ostatní chřestýši je vybaven chřestítkem na konci ocasu, jež je tvořeno zrohovatělými články kůže, rovněž je had vybaven i tepločivnými jamkami, s jejichž pomocí je schopen detekovat teplo vydávané živočichy v okolí.
Obývá prérie, travnaté planiny a buše. Některé z poddruhů však dávají větší přednost například jeskyním či zalesněným oblastem. Občas dokonce využívá nor ostatních živočichů jakožto vlastního úkrytu.
Chřestýš zelený loví celou variaci odlišných zvířat, nejčastěji kořistí však bývají hlodavci jako myši a krysy, či dokonce veverky, psouni a malí zajíci, stejně jako na zemi hnízdící ptáci. Méně obvyklou kořistí bývají obojživelníci a jiní hadi.
Nejedná se o příliš agresivního hada, v případě ohrožení využívá, stejně jako jeho příbuzní, svého chřestítka na ocase.
Jed chřestýše zeleného je poměrně silný. Při kousnutí had vpouští do těla kořisti či potenciálního nepřítele svými zuby 20-55 % uskladněného jedu, což je dostatečné množství pro zabití dospělého člověka.
Tento druh je živorodý, samice rodí v období mezi srpnem a říjnem, přičemž v jednom vrhu může být 4-12 mláďat. Ta po narození měří 22-28 centimetrů na délku.
(zdroj informací pro článek: Wikipedia)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *