Medvěd brýlatý je menší druh medvěda. V kohoutku měří 70-90 cm a délka těla činí 130-210 cm. Samec váží 130-200 kg, samice jen 40-65 kg. Jméno dostal tento medvěd podle nápadné kresby kolem očí.
Žije v horách na severozápadě Jižní Ameriky v nadmořské výšce 200 až 4500 metrů ve Venezuele, v Kolumbii, v Peru, Ekvádoru , v Bolívii a v Chile. Je jediným zástupcem medvědovitých v Jižní Americe. Tento druh je kromě pandy nejvíce ohroženým druhem medvěda na světě, protože je závislý na deštném pralese a díky jeho kácení utrpěl značnou újmu. Též je loven domorodci. Lze ho ale také potkat i na travnatých pláních a v křovinách.
Medvěd brýlatý je denní živočich a samotář, ale není teritoriální. Tento druh medvěda si pomocí silných větví staví hnízdo na stromě, kde tráví mnoho času. Rád se zdržuje ve vlhkých lesích, kde nalézá dostatek potravy. Požírá listy, trávu, kořínky, plody ovoce a někdy loví tapíry nebo dobytek domorodců. Na severozápadě území svého výskytu se živí i mladými palmami. Dovede se i vyšplhat do koruny dospělé palmy za ořechy a listy. V sušších oblastech požírá kaktusy. Jídelníček si občas zpestří hmyzem či zdechlinami.
Tito medvědi se páří ve velmi odlehlých těžko dostupných končinách, o rozmnožování se tak ví velmi málo. Samice přivádějí 1-3 mláďata na svět v červenci po asi 250denní březosti. Ta jsou při narození slepá a křehká. Samice při jakýchkoliv známkách nebezpečí je tvrdě brání. Poté, co mláďata povyrostou, jsou velmi hravá a pořád vylézají na okolní stromy nebo skály. U matky se zdržují zhruba více než rok, než se umí postarat sama o sebe. Pohlavně dospějí ve 2 letech života.
Safaripark chová v současnosti mladého samce medvěda brýlatého Béďu. V příštím období bychom rádi uvítali v Safariparku nový pár těchto medvědů.
(zdroj informací pro článek : Wikipedia)