MARABU AFRICKÝ

Scottie a Susan,to jsou jména našich nových obyvatel africké expozice. Přesněji jde o čápy marabu, kteří sice nejsou až tak vzácná zvířata, ale jako zástupci afrických mrchožroutů nemohou v Safariparku chybět. Vzhledem k chladnému počasí jsou k vidění ve vnitřní ubykaci, odkud pocházejí i jejich první snímky,
Marabu africký či čáp marabu je velký brodivý pták, který obývá africký kontinent jižně od Sahary, téměř celou Střední, Východní a malou část Jižní Afriky. Spatřit ho můžeme jak ve vlhkých, tak ve vyprahlých lokalitách, často poblíž území obývaných člověkem.
Marabu je nepříliš vzhledný a masivní pták, dosahuje výšky nad 150 cm, hmotnosti kolem 9 kg a rozpětí křídel přes 3 m. Na rozdíl od většiny čápovitých dokáže marabu africký téměř celou hlavu i s krkem zatáhnout a skrýt pod peřím podobně jako volavky. Je nezaměnitelný díky velikosti, holé hlavě a krku, černým zádům a bílému břichu. Má narůžovělý až světle červeně purpurový vak, který se s nacpanou potravou dokáže zvětšit až na délku větší jak 30 cm od základu zobáku. Nápadný je i veliký růžovočerný lalok na hrdle. Pohlaví jsou si velice podobná, mladší pták má snědší peří a menší lalok.
Jako většina čápů je i marabu společenský pták. Jako ostatní čápi prožívá i marabu africký nepříliš hlučné, ale pozoruhodné námluvy, ve kterých hlavně samci využívají svůj lalok k vytváření nejrůznějších zvuků. Spolu s počátkem období dešťů staví poměrně velké stromové hnízdo, do kterého klade 2-3 vejce. Inkubační doba je 29-31 dnů a mláďata se rodí na počátku období sucha, kdy přichází velká úmrtnost zvířat díky nedostatku vody. Pohlavní dospělosti dosahuje zvíře zhruba ve čtyřech letech a v přírodě se mohou dožít i 40 let.
I přesto, že je marabu čáp, při hledání mršin se chová spíše jako sup. Vznáší se ve velké výšce a svůj velký zobák používá k roztrhávání zahnívajícího masa zdechlin. Marabu africký se však živí i živými živočichy, většinou drobnými, ale často i většími savci, plazy, ptáky, i obojživelníky, zvláště pak termity, rybami, sarančemi, kobylkami, housenkami, žábami, hlodavci, holuby, dokáže ulovit i dospělého plameňáka. Rád si pochutná i na vejcích krokodýlů, plameňáků a jiných druhů ptáků, která rozbíjí díky svému silnému a špičatému zobáku.
Je chován i v řadě českých zoologických zahrad.
(zdroj informací pro článek: Wikipedia)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *