KROKODÝL BAHENNÍ

Krokodýl bahenní je velký druh krokodýla obývající Indii, Bangladéš, Srí Lanku, Pákistán, Nepál, jižní část Íránu a pravděpodobně i Indočínu.
Krokodýl bahenní se podobá krokodýlu nilskému, je však menší a má širší, tupý čenich. Mláďata jsou tmavě zbarvena s černými křížovitými pruhy na těle i ocase. Tělo dospělců je zbarveno šedě až šedozeleně. Krokodýl bahenní patří mezi větší druhy krokodýlů, vzácně dorůstá délky 5 m, zpravidla však měří do3 m. Pod kůží má vyvinuty kostěné plátky (osteodermy), které ho chrání před zraněním a díky nimž není loven v takové míře jako jiní krokodýli.
Samice po spáření, v období sucha budují hnízda v podobě prohlubně v zemi. Kladou obvykle 25 až 30 vajec, která se vyvíjí až 75 dnů a mláďata po vylíhnutí měří kolem 30 cm. Samice dosahují pohlavní dospělosti ve věku 6 let a samci ve věku 10 let.
Mláďata se živí vodními bezobratlými, korýši, hmyzem a občas i malými rybkami. Dospěláci dokáží ulovit i savce ve velikosti jelena nebo buvola, ale častěji se živí rybami, obojživelníky, plazy, ptáky a středně velkými savci.
Krokodýl bahenní byl jako většina krokodýlů v minulosti nejvíce ohrožován lovem pro svou kůži, ale v současnosti tento druh ohrožuje spíše drastické ničení jeho přirozených biotopů a úmrtnost v rybářských sítích.
O počtu krokodýlů bahenních ve volné přírodě se stále spekuluje. Největší populace jsou na Srí Lance (2000 zvířat). Je sice pravda, že více zvířat je v Indii (3 až 5 tisíc), ale zde jsou rozděleny do 50 menších populací. Krokodýl bahenní je v současnosti v Červeném seznamu IUCN zapsán jako zranitelný druh.
Safaripark v současnosti může představit pár těchto asijských krokodýlů. Oba byli získáni přímo z jejich domoviny.
(zdroj informací pro článek: Wikipedia)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *