Lemur kata je nejrozšířenější druh denních lemurů na Madagaskaru a patří mezi nejoblíbenější a nejvíce chované lemury v v zoologických zahradách. V Safariparku proto tito výrazní tvorové nechybí. Základem chovu byl lemur Jelimán, který se u nás objevil již v počátcích původního Safari pod Klíčem. K němu postupem času přibyly tři samice, od nichž jsme se dočkali potomků. Tlupa se tak neustále utěšeně rozrůstá.
Typický znak katy je dlouhý pruhovaný ocas, který pomáhá udržovat rovnováhu při skocích a slouží mu také k dorozumívání ve vysoké trávě. Jeho záda jsou šedá až růžovohnědá, hlava tmavošedá,má bílé tváře s tmavými skvrnami a černý čumák. Tělo má velké zhruba jako kočka.
Katy žijí v tlupách kolem 30 členů, jež vede nejzkušenější samice. V nich se vše točí kolem mláďat. Malí lemuři mohou sát mléko od kterékoliv matky, ty zas pomáhají ostatním s hlídáním. Ochotně se ujímají i osiřelých mláďat. Samci nejsou v tlupě trpěni, po pubertě jsou vyhnáni z tlupy. Samice je schopná oplodnění pouze 3 dny v roce. Souboje samců o samice probíhají tak, že lemuři si naparfémují konec ocasu podpažními žlázami a pak jím švihají soupeřovi kolem čumáku. Samice po 136 denní březosti rodí jedno mládě, které se po narození zavěsí za srst matky na břiše. Takto se nosí asi 2 týdny, poté se usadí na matčině hřbetě. Matka jej kojí 5 měsíců, zcela samostatné je až ve věku 6 měsíců.
Lemuři mívají problémy s termoregulací, což je nutí ke zvláštnímu chování: po ránu sedávají otočení k rannímu slunci s rozpaženýma rukama a snaží se ohřát co největší plochu těla slunečními paprsky. Lemurové žijí převážně v korunách stromů, živí se ovocem a drobným hmyzem.
Lemut kata je zapsán do Červené knihy ohrožených druhů (IUCN).
(zdroj informací: Wikipedia – upraveno)