Druhým luskounem v africké expozici je luskoun stepní, který u nás pobývá již druhým rokem. Momentálně je mapována možnost pořízení protějškůoběma druhům.
Luskoun stepní se vyskytuje v savanách v Čadu, Jižním Súdánu, východní Africe až po JAR na jihu a Angolu na jihozápadě.
Je dlouhý i s ocasem kolem 1 metru a váží až 18 kg. Jeho protáhlé tělo pokrývají hnědě nebo hnědožlutě překrývající se šupiny, takže připomíná obří šišku. Své dlouhé drápy používá k rozhrabávání mravenišť a termitišť, lepkavým jazykem následně vybírá mravence a termity z jejich obydlí.
Luskoun stepní je samotářký noční tvor. Přes den odpočívá ve stinném úkrytu (opuštěných norách po hrabáčích a prasatech savanových) a aktivizuje se až za soumraku. Jeho predátoři jsou hlavně lvi a hyeny, kterým se díky svému fyzickému vybavení, dovedou efektivně bránit. Při hrozícím nebezpečí se pevně stáhne do klubka. Tento silný stah svalů a pohyb šupin mohou predátorovi rozdrtit končetiny. Při obraně luskoun vystřikuje z pachových žláz silně páchnoucí sekret.
Samice luskouna jsou březí 5 měsíců, poté se jim rodí mládě, které váží až 500 g. . Luskouni dospívají ve věku 1 až 2 let a jejich délka života je přibližně 13 let.
Dle IUCN je luskoun stepní zařazen mezi ohrožené druhy zvířat. Příčinou ohrožení je u tohoto druhu především vypalování savan, lov pro maso a šupiny.
(zdroj informací pro článek: Chovzvířat.cz)