Luskoun velký obývá Senegal, západní Keňu, jih Rwandy, Republiku Kongo, Demokratickou republiku Kongo a severozápad Angoly, biotop mokřad kolem napajedel, řídkých lesů a savan.
Luskoun velký je největší z luskounů, nemá ušní boltce, tělo je pokryté velkými zakulacenými šupinami. Hrabe si dlouhé podzemní nory, ve kterých přespává a vychovává mládě. Jeho hmotnost je 25-35 kg, samice je březí 5 měsíců a rodí jedno mládě s měkkými šupinami, které teprve druhý den tvrdnou. Obě pohlaví žijí odděleně, samec se na výchově nepodílí. Pokud je mládě ohrožené, dokáže se samice stočit kolem něj a zabalí ho na břiše. V pozdějším věku vozí mládě na zádech.
Luskouni jsou bizarní stvoření. Jejich až 1,5 metru dlouhé tělo pokrývá brnění z velkých, tlustých, většinou dohněda zbarvených šupin. Kromě toho mají velmi dlouhé drápy na předních nohách a dlouhý, široký ocas, který využívají také pro udržení rovnováhy při občasné chůzi jen po zadních nohou.
Živí se mravenci, termity a jiným hmyzem. K jejich konzumaci má dlouhý, tenký a lepkavý jazyk, podobně jako mravenečníci. Luskouni nemají zuby, k rozmělňování potravy slouží zadní část svalnatého žaludku s drobnými kamínky, které spolkne spolu s potravou.
Zajímavá je jejich obranná strategie, kdy si v případě ohrožení kryjí hlavu předními končetinami a varovně vystavují jejich šupiny predátorovi. Pokud se luskouna predátor či jiný narušitel dotkne nebo jej uchopí, stočí se celý do kompaktního klubíčka, z něhož však na obranu švihá ocasem pokrytým ostrými šupinami.
Luskoun velký se kvůli velké náročnosti na chov se v zajetí nechová. Vyjímkou je náš Safaripark, který díky své specifičnosti si může dovolit tohoto luskouna chovat, samec Hugo zažil poslední dva roky existence původního Safari pod Klíčem a nyní je jednou z velkých rarit africké expozice následnické zoo.
(zdroj informací pro článek: Wikipedia, Greenpeace.org)