Harry, Háta, Happy, Hajda, Illy a Goma – jména členů smečky hyen skvrnitých žijících v africké expozici našeho safariparku. Hyeny byly mezi první dvacítkou druhů, které se objevily v původním Safari pod Klíčem. V současnosti lze u nás v vidět dva druhy hyen – skvrnitou a žíhanou.
Hyena skvrnitá obývá savany a polopouště Afriky od Mali a Súdánu až po sever Jihoafrické republiky. Nevyhýbá se ani horským oblastem, například v Etiopii žije i ve výšce nad 2000 m n. m.
Hyena skvrnitá je velká šelma, tělo měří až 160 cm, ocas 40 cm. Váží váží i přes 80 kg. Samice jsou většinou větší než samci. Toto zvíře má robustní kostru se silným osvalením. Široká hlava s tupým čenichem a silnými žvýkacími svaly působí až neforemně. Chrup je uzpůsoben k drcení kostí, hyena má nejsilnější stisk čelistí ze všech šelem. Na hlavě má okrouhlé, odstávající uši a hnědé, mírně šikmé oči. Řídká, hrubá srst je béžové, šedohnědé až rezavé barvy s černými či tmavohnědými skvrnami. Jako všechny druhy hyen má delší přední než zadní končetiny. Při lovu dokáže běžet rychlostí 65 km/hod. Hyena je lovcem a také i požíračem mršin. Požírá i velké kosti, které drtí silnými čelistmi a tráví díky kyselým šťávám v žaludku. Hyeny žijí v hierarchicky uspořádaných klanech, kterým vládne dominantní samice. Březosti samic trvá kolem 4 měsíců a v noře rodí 1-3 mláďata. Rozmnožují se i níže postavené samice. Mládě vůdčí samice však dědí sociální postavení a má různé výsady oproti jiným mláďatům. Mladí samci smečku opouští v dospělosti, samice zůstávají.
(zdroj informací pro článek – Wikipedia)