Safaripark chová v africké expozici malé ušaté čipery – pár fenků berberských – samičku Tippu a samce Tappa.
Fenek berberský je nejmenší liška a psovitá šelma na světě, žijící žijí v pouštních oblastech severní Afriky, Sinajského a Arabského poloostrova. Má největší uši ze všech psovitých v poměru k tělu. Dosahuje váhy 1,5 kg, délky těla až 41 cm, ocasu až 31 cm, výšky v kohoutku až 22 cm.
Fenek je zvíře přizpůsobené životu na poušti. Preferuje písčitou poušť, kde obývá stabilní písečné duny. Zároveň potřebuje stanoviště, kde rostou trávy nebo keře, vyhledává také oblasti, kde rostou stromy. Vegetace mu poskytuje úkryt, materiál na vystýlání nor a v případě nutnosti slouží také jako potrava a zdroj vody.
Fenkové jsou aktivní v noci, přes den se schovávají před pouštním žárem v bludištích nor vyhrabaných pod kameny a kořeny rostlin. Žijí v rodinných skupinách. Rodina se může skládat i z 10 jedinců.
Fenci jsou velmi aktivní, hraví a pohybliví.. V ohrožení se zahrabou tak rychle, že doslova „zmizí v písku“. Na lov se vydávají v noci. Výborně vidí a citlivý sluch jim umožňuje slyšet kořist z velké dálky. Jejich kořistí jsou ještěři, ptáci, jejich vejce a mláďata, hmyz a hlodavci. Živí se i kořínky, hlízami, cibulemi rostlin a také datlemi. Fenkové zpravidla nežijí v blízkosti zdrojů vody a její potřebu kryjí pojídáním rostlin a ulovených živočichů.
Období páření přichází v lednu nebo v únoru. Březost trvá až 53 dní, poté samice ve vystlaném doupěti vrhá 2-4 slepá mláďata. Matka se o ně první dva týdny nepřetržitě stará, samec rodině přináší potravu. Po 2 týdnech otvírají oči. Ven se odvažují až v 5 týdnech věku. Odstavena ve 3 měsících a na rodičích jsou závislá do doby, než se naučí lovit a dorostou plné velikosti. Dospívají v 6-9 měsících. V zajetí se mohou dožít až 12 let.
(zdroj informací pro článek – Wikipedia)