Zcela novým druhem jedovatých hadů a novinkou února 2018 jsou kobry královské, které se nám podařilo získat Číny v rámci spolupráce s tamními zoologickými zahradami. Jedná se o mladý pár, samice se jmenuje Christy a samec Chip. Je to třetí druh kobry, který je u nás v safariparku chován.
Kobra královská žije v oblasti jižní a jihovýchodní Asie, od Indie po Filipíny a Jávu. Je považována nejen za nejdelší kobru, ale i za nejdelšího jedovatého hada světa. Dorůstá délky až 5,7 metru a váhy až přes 12 kg. Tělo má olivově zelené, spodní část má světlé zbarvení.
Specializuje na lov jiných hadů (užovky černé, krajty, kober indických, bungarů, ploskolebeců i příslušníků vlastního druhu). Doplňkovou kořistí jsou ještěrky, ptáci a hlodavci. Tato kobra nevypouští jed při každém útoku, někdy svou kořist udusí podobně jako hadi škrtiči. Zabité hady polyká od hlavy. Díky pomalému metabolismu nemusí kobra přijímat potravu i několik měsíců.
Kobra královská stojí na vrcholu potravního řetězce a má jen minimum nepřátel. Spíše mladých jedinců se může občas zmocnit promyka, která se ale zaměřuje na kobry indické a menší hady. Ostatní jedovatí hadi nedokáží kobru královskou ohrozit, je vůči jejich jedu imunní.
Kobra královská disponuje prudkým neurotoxickým jedem, kterého má velké množství. Přesto nepatří mezi tzv. velkou čtyřku nejnebezpečnějších indických hadů (kobra indická, zmije řetízková, zmije paví, bungar modravý). Není totiž příliš hojná, v případě nebezpečí preferuje útěk a ne vždy vypustí do kousnutí jed. Přesto je zaznamenáno každoročně několik uštknutí. Důležité je podat co nejdříve sérum. Kobra se do kontaktu s lidmi dostává nejčastěji tak, že pronásleduje jiné hady, kteří v blízkosti lidských obydlí loví potkany a jiné hlodavce. Její uštknutí bývá pro člověka smrtelné v 50-60 % případů. Přesto dochází k poměrně málo úmrtím, neboť tito hadi nejsou příliš agresivní.
Samice klade asi 20 až 50 vajec do dvoukomorového hnízda, které sama staví. Je to jediný had, který si staví hnízda. V horní části hnízda zůstává po celou dobu inkubace, tedy 60 až 80 dnů. Vylíhnutá mláďata mají délku okolo 50 až 60 cm. V přírodě se dožívá obvykle okolo 20 let.
Kobra královská se podle norem IUCN počítá mezi zranitelné druhy v důsledku ničení jejího přirozeného prostředí a kvůli poptávce po jejím mase a kůži. Využívá se rovněž na výrobu „léčebných“ prostředků v orientální medicíně.
(zdroj informací pro článek: Wikipedia)