V asijské expozici se návštěvníci mohou setkat s několika poddruhy tygra. Zcela učitě je zaujme rodinka tygrů sumaterských. Samec Bengi, samice Matra a jejich dva malí potomci jsou zkrátka nepřehlédnutelní.
Tygr sumaterský je nejmenší poddruh tygra. Obývá pouze indonéský ostrov Sumatra. K životu preferuje džungli ve střední a vyšší nadmořské výšce, pokud možno dále od lidí, přičemž v umělých plantážích např. palem olejných nebo akácií se téměř nevyskytuje. Jde o vrcholového predátora, který se živí především různými kopytníky.
Hmotnost samců tygra je do 140 kg a samic do 110 kg. Délka těla dosahuje i s ocasem až 2,5 m. Jeho srst je poměrně dlouhá a má hnědooranžovou barvu. Černé pruhy jsou středně široké a hustě naskládané vedle sebe. Tvarem, rozmístěním a hustotou pruhů se podobá vyhubenému tygru balijskému. Samci mají velmi výrazné licousy, které připomínají malou hřívu.
Tygr sumaterský se páří celoročně. Doba březosti trvá 96 – 112 dní. Samice rodí většinou 2 – 3 mláďata, o něž se stará zhruba 2 roky.
Jeho stavy v přírodě se dají jen těžko odhadnout (mezi 300 – 600 zvířaty). Šelma je podle norem IUCN vedena jako kriticky ohrožená. Hlavním nebezpečím pro ní je úbytek životního prostředí a nelegální lov pro kůži, kosti a orgány.
Indonéská vláda se snaží zajistit tygrům přežití, a to také z toho důvodu, že se jedná o poslední poddruh, který žije na území tohoto státu. Kromě jiného zřídili ve spolupráci s Australia Zoo tygří spermabanku v zoo Taman Safari Indonesia. V oblastech výskytu tygrů v přírodních rezervacích, fungují lesní patroly, které odstraňují oka a jiné pasti nalíčené pytláky. Cílem těchto snah je do roku 2020 zdvojnásobit počet tygrů ve volné přírodě. Na celém světě je v zajetí chováno několik set tygrů sumaterských.
(zdroj informací pro článek: Wikipedia)