TAPÍR JIHOAMERICKÝ

Prvním obyvatelem expozice střední a jižní Ameriky v Safariparku se stala samice tapíra jihoamerického Inka. K ní by měl časem přibýt do páru vhodný protějšek.
Tapír jihoamerický je obyvatelem tropických deštných pralesů, jehož délka těla dosahuje 250 cm, výška v kohoutku až100 cm, délka ocasu 8 cm. Váží až 250 kg. Živí se rostůlinnou potravou jako výhonky, plody, listy a vodními rostlinami. Žije samotářsky a aktivní je zejména za soumraku a v noci.
Tělo tapíra je tvarově podobné prasatům, nohy má ale poměrně vysoké a štíhlé. Typický je krátký pohyblivý chobot. Tapíři mají ostrý čich, skvělý sluch a horší zrak. Výborně plavou a potápí se. Prsty (na přední noze 4, na zadní 3) se na mělké půdě roztahují od sebe, což jim usnadňuje chůzi v bahně. Žijí samotářsky, samec se samicí se potkává jen při rozmnožování. Po březosti 400 dnů samice rodí mládě, jež do věku 6-8 měsíců mládě zdobí bílé podélné pruhy po celém těle. S matkou zůstává téměř 1 rok.
Není bez zajímavosti, že vývojově patří tapíři k nejstarším savcům na zemi, za posledních 35 miliónů let se změnili jen nepatrně, a že název tapír znamená v řeči brazilských indiánů „tlustý“, což charakterizuje tuhou kůži tapíra.
Početní stavy tapírů klesají především vzhledem ke kácení pralesů. Dle IUNC se jedná o zranitelný druh.
(zdroj informací pro článek: zoo Zlín, zoo Brno)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *