KOTUL VEVEROVITÝ

V jihoamerické expozici nechybí kotulové veverovití. Momentálně chováme pár těchto opiček, který se má stát základem budoucí skupinky kotulů.
Kotul veverovitý obývá území Jižní Ameriky. Obývá řidčí než hustější vlhké pralesy, lesy v okolí řek, mangrovy a bažinaté oblasti nebo kulturní krajinu, jako jsou banánové plantáže. Většinu času tráví v korunách stromů a na zem slézá jen za vodou a občas za potravou.
Je nejmenší a nejkrásnější z malpovitých opic, srst má zbarvenu pestře od černé, tmavě hnědé, čokoládové, zelené až po zelenošedou v různé intenzitě. Druhá polovina předních končetin je oranžová až citrónově žlutá, stejně je zbarvena i část zadních končetin. Uši má bílé a u sebe blízko položené oči tmavé. Na hlavě má bílou masku kolem očí a šedivý čenich. Srst na hlavě je stejná barvu jako tělo. Kotul je drobný, tělo měří kolem 30 cm a ocas 40 cm. Hmotnost se pohybuje maximálně do 1,4 kg.
Kotulové žijí ve skupinách, které mohou mít přes 100 jedinců. Jsou neuvěřitelně čilí a celý den tráví lezením po stromech, skákáním po větvích a hlasitým vřeštěním. Dávají přednost rostlinné potravě jako jsou nejrůznější výhonky nebo plody, ale pochutnají i na masité potravě (hmyz, měkkýši, krabi a drobní obratlovci).
Samice rodí mládě po zhruba půlroční březosti. Matka ho nosí nejprve na hřbetě, ale mládě po několika dnech již aktivně běhá a skáče, a tak mu matka později nevěnuje přílišnou pozornost. V zajetí se může kotul dožít i 20 let.Pro svůj krásný vzhled a malou velikost je oblíbeným druhem opic v zoologických zahradách.
(zdroj informací pro článek – Wikipedia – zkráceno)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *