Agar, Carmina a Agnes – rodinka antilopa vraných obývajících africkou expozici safariparku je základem budoucí chovné skupiny těchto zvířat, do které bychom rádi v příštích letech získali další jedince.
Antilopa vraná obývá lesnaté savany jihovýchodní Afriky od jihovýchodní Keni a východní části Tanzanie a Mosambiku až do Angoly a Konga, kde se vyhýbá otevřené krajině a zdržuje se v blízkosti řek nebo napajedel.
Jde o velkou antilopu, u níž samci samci váží až 240 kg a v kohoutku dosahují přes 140 cm, samice jsou menší, váží kolem 220 kg. Obě pohlaví mají vrubované rohy šavlovitě zahnuté dozadu; rohy samců jsou masivnější a zahnutější. Srst je krátká a hrubá, samec i samice mají krční hřívu. Býci jsou vždy černě zbarvení, samice a mláďata jsou obvykle kaštanově hnědí. Břicho, vnitřní strana stehen a krajina pod ocasem jsou bílé, stejně jako obličejová maska. Telata mladší dvou měsíců jsou světle hnědá.
Během období dešťů tyto antilopy žijí v malých rodinných skupinách tvořených 15-25 samicemi, telaty a dominantním býkem. V období sucha se sdružují ve velkých smíšených stádech na zbývajících pastvinách. Mezi členy stáda panuje hierarchie, staré krávy bývají na společenském žebříčku výše než mladší. I mladí samci jsou podřízeni kravám do věku 3 – 4 let, kdy dospějí a jsou vyhnáni, pak se toulají sami nebo se spojují do mládeneckých stád; dominantní býci je většinou nechávají pást se ve svém teritoriu, chovají-li se podřízeně a nejeví-li zájem o samice. Samci se o teritorium přetlačují svými rohy; smrtelná zranění jsou však vzácná.
Říje přichází uprostřed období sucha od května do července, březost trvá 8-9 měsíců, telata se rodí na konci období dešťů, kdy je dostatek vysoké trávy k ukrytí mláděte. Matka se k mláděti vrací, jen na kojení, a už po týdnu se přidává zpět ke stádu, tele se přestane skrývat až po třech týdnech. Pouto mezi matkou a mládětem je slabé, i ve stádě telata tráví více času se svými vrstevníky a matku vyhledávají jen jako zdroj mléka. Antilopy vrané jsou býložravé, 90 % potravy tvoří trávy. Jsou-li pronásledovány, dokážou běžet rychlostí až 57 km/h.
IUCN považuje antilopy vrané za druh závislý na ochraně, angolský poddruh antilopa obrovská je kriticky ohrožena.
(zdroj informací pro článek – Wikipedia – zkráceno)