Safaripark chová osmičlennou skupinu nosorožců tuponosých jižního poddruhu. Zanzibar byl vůbec prvním nosorožcem v africké expozici a stal se základem chovu. Skupina nosorožců prochází v současné době projektem jejího rozšíření o další jedince.
Nosorožec tuponosý jižní ( jinými názvy bílý nosorožec nebo nosorožec širokohubý) je nejpočetnější ze všech druhů nosorožců. Severní poddruh je již dnes prakticky vyhuben – dožívají poslední tři kusy. Žije v jižní Africe v přírodních rezervacích.
Tento druh nosorožce je druhým největším suchozemským savcem po slonovi. Na délku má až 4 m a dosahuje hmotnosti až 2,3 tuny. Pro nosorožce tuponosého je typická široká tlama s rovným horním pyskem, uzpůsobená ke spásání trávy. Má dva rohy, první roh je 3x delší než druhý, ověřený rekord činí 158 cm. Nosorožec dokáže běžet rychlostí až 40 km/h.
Vyhledává rovinatou travnatou krajinu s dostatkem vody. Při přesunech k napajedlům se pohybuje po stálých vyšlapaných cestách. Za velkých veder odpočívá ve stínu a pohybuje se více v noci.
Ze všech 5 druhů nosorožců je tento druh nejvíce společenský. Samci sice žijí po většinu roku samotářsky, ale samice s mláďaty stádečka až o dvanácti jedincích. Staří býci mají teritoria o rozloze až 20 km2, jejichž hranice si značí močí a trusem. Březost trvá u nosorožců 16 měsíců a není u samic vizuálně zjistitelná. Samice rodí jediné mládě, které kojí přibližně rok.
Tento nosorožec je stejně jako všechny druhy nosorožců ohroženým druhem (je bohužel neustále loven pytláky kvůli rohům pro účely asijské medicíny).
(zdroj informací pro článek: Wikipedia, zoo Zlín)