NOSOROŽEC INDICKÝ

Jedním z velmi atraktivních asijských zvířat v safariparku je nosorožec indický. Momentálně je u nás chováno  7 zvířat (samec a tři samice s mláďaty.
Nosorožec indický se vyskytuje ostrůvkovitě na území severovýchodní Indie (odtud název indický) a Nepálu a Bhútánu, kde obývá travnatá místa v mokřadních oblastech. Je největším druhem asijských nosorožců. Jeho silná kůže posetá drobnými hrbolky může mít barvu od šedé po tmavě hnědou až světle černou, vytváří pláty spojené hlubokými záhyby, takže nosorožec vypadá jako by byl v brnění. Na masivní hlavě má pouze jedem roh a pružný horní pysk, kterým si trhá a podává tuhou rostlinnou stravu. Tento obrněnec váží až 2,6 t, dorůstá délky až 420 cm a výška v kohoutku se pohybuje kolem 190 cm. Čich a sluch má velice citlivý, jinak je to krátkozraké zvíře. Na všech končetinách má tři prsty.
Nosorožec indický je výborný plavec, který se dokonce dovede potápět a hledat pod hladinou potravu. Rád válí v bahně, což napomáhá jeho kůži a chrání ji proti parazitům, v horkých dnech ho bahno ochlazuje a ochraňuje proti spálení. Tento nosorožec je většinou samotář, který se ráno a večer vydává za potravou, jinak odpočívá. Jeho jídelníček tvoří různé listy, tráva, různé rostliny a větvičky.
Březost u samic trvá zhruba 13 měsíců a rodí jediné mládě. Mládě je pohyblivé brzy po narození a a samice je kojí až 2 roky.
I když je nosorožec indický nejhojnějším asijským nosorožcem (přes 2000 ks), zůstává kvůli pytláctví druhem ohroženým vyhubením. V NP Čitwan v Nepálu a NP Kaziranga v Indii žije více než 100 kusů těchto nosorožců. Chov nosorožců indických v lidské péči je tedy založen na dovozech pocházejících výhradně z těchto dvou rezervací.
(zdroj informací pro článek – Wikipedia)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *