ANTILOPA JELENÍ

V asijské expozici v samostatném výběhu je možno spatřit antilopu jelení, a to samce Rolfa. Společnost mu ve výběhu zatím dělá samec Nilgau pestrého. Pro Rolfa by vedení safariparku rádo pořídilo v budoucnu alespoň dvě a ža tři partnerky. Příští rok bude v tomto ohledu rozhodující.
Antilopa jelení se vyskytuje v nížinách a polopouštích Indie, Nepálu a východního Pakistánu. Tento druh antilopy je jedním z nejrychlejších suchozemských zvířat, jež dosahuje rychlosti až 72 km/h. Samice a mladí samci jsou jsou žlutavohnědaví se světlým břichem, naopak dospělí samci mají tmavohnědou až černou barvu, která přechází v bílé břicho. Spirálově stočené rohy dlouhé až 60 cm mají jen samci. Žijí ve skupinách 15 až 20 jedinců tvořených dominantním samcem se samicemi a mláďaty. Březost trvá 180 dní, samice rodí jedno mládě, dospívající v 18 měsících. její potravou jsou tráva, listí, květy, plody.
Antilopa jelení je ohroženým druhem, v Indii žije jen 10 000 kusů, v Nepálu a východním Pakistánu je téměř vyhubena. Hlavní příčinou poklesu početnosti je intenzivní lov a rozvoj zemědělství.
(zdroj informací pro článek: Wikipedia, zoo Zlín)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *