Náš safaripark se může pochlubit chovem vzácného druhu zvířete, který je pomyslnou pandou mezi obojživelníky – velemlokem čínským. V současnosti lze vidět v expozici Asie ve velemlokáriu dva jedince. Vedení Safariparku by rádo do konce příštího roku pořídilo další dva exempláře, ale vzhledem k vzácnosti těchto zvířat to bude ještě chvíli trvat.
Velemlok čínský je největší mlok na světě. Dosahuje výjimečně délky až 180 cm. Žije v čínských potocích a jezerech s velmi čistou vodou. Je pokládán za kriticky ohrožený druh, protože ubývá jeho přirozeného prostředí.
Velemlok čínský má velkou hlavu a malé oči. Tělo je zbarveno světle šedohnědou barvou s množstvím malých černých skvrn, staří mloci jsou celkově tmavší s většími skvrnami a bradavičnatější kůží.
Živí se hmyzem, žábami a rybami. Loví tak, že nehybně leží schovaný pod kořenem nebo kamenem a z úkrytu mu vyčnívá pouze velká hlava. Klidně čeká až se v blízkosti tlamy objeví nějaká ta ryba či rak a poté bleskurychle škubne hlavou, silnými čelistmi kořist uchopí a spolkne. Má velmi špatný zrak, ale má smyslový orgán, táhnoucí se od hlavy až k ocasu a je citlivý na jakékoli vibrace. Průměrný velemlok čínský váží 25-30 kg a měří 1,15 m. Samice kladou až 500 vajíček, která uchovávají v dutinách. Podobný je také kriticky ohrožený velemlok japonský, který je domovem na ostrovech Šikoku, Kjušu a Honšu. Je o něco menší než jeho příbuzný a způsobem života se příliš neliší od čínského velemloka.
V zajetí jsou velemloci čínští vidět jen na pár místech na světě, pět velemloků je v USA (Zoo Atlanta, Cincinnati Zoo, Saint Louis Zoological Park) a další čtyři v Evropě (Zoo Drážďany a Rotterdam Zoo). Další jsou také v několika čínských parcích a zoologických zahradách. Od května 2014 mají také expozici v Pražské Zoo, pavilón pro tři dospělé jedince a třicet mláďat zahrada stavěla dva roky, hlavní atrakcí je největší velemlok v Evropě.
(zdroj informací pro článek: Wikipedia, iFauna)